Lajme

Mbi 200 mijë armë pa leje, nis fushata “Me Letra”

“Me Letra” është thirrja që ka nisur fushata për legalizimin e armëve në gjithë territorin e Kosovës. Fushata ka filluar me 17 dhjetor 2018 dhe do të zgjatë gjashtë muaj.

Në anën tjetër mbi 200 mijë armë pa leje janë në dart e qytetarëve, ndërsa fushata e cila ka nisur qëllim kryesor ka, armët që nuk mund të legalizohen të dorëzohen.

Përkahëse e kësaj fushatë ishte edhe Organizata UNDP. Vlenë të theksohet se kjo nuk është hera e parë që në Kosovë lansohet një fushatë e tillë për dorëzimin e armëve ilegale.

Sipas raporteve të organizatave ndërkombëtare mbi 200 mijë armë janë në duart e qytetarëve të Kosovës, sipas raportit të policisë gjatë vitit 2018, 31 vrasje janë kryer me armë ilegale. /IstoguChannel

 

 

Artikuj të ndërlidhur

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Close
Close

Bllokuesi i reklamave është aktiv!

Ju lutem konsideroni të na ndihmoni duke çaktivizuar bllokuesin e reklamave