Lajme

Haga fton një epror të lartë të UÇK-së,

Dyshohet qe eprori ka bere krime kundër popullatës civile

Një nga themeluesit e parë të UCK-së, është ftuar në Hagë në cilësinë e të dyshuarit për krime lufte kundër popullatës civile.

Mahir Hasani, një nga komandantët e UÇK-së, që është marrë më Zbulim kundër Zbulim, dyshohet se është i përfshirë në një rast të vrasjes së civilëve serbë në Zoqishtë të Rahovecit.Hasani, është dekoruar muajin e kaluar me Medalje Presidenciale të 10-vjetorit të Pavarësisë.

Hasani, është konsultuar dhe ka marrë këshilla nga Ministria e Drejtësisë së si do të veprojë para udhëtimit në Hagë. Ka folur edhe për pagesën e një avokati mbrojtës që do ta përfaqësojë gjatë intervistimit si i dyshuar për krime lufte. Tashmë e ka angazhuar njëri prej tyre.

Hasani, vlerësohet se ka pasur rol të madh në Zonën e Pashtrikut. Në ftesën e Prokurorisë shkruan se Hasani, ftohet në cilësi të të dyshuarit për krime lufte.

Artikuj të ndërlidhur

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Close
Close

Bllokuesi i reklamave është aktiv!

Ju lutem konsideroni të na ndihmoni duke çaktivizuar bllokuesin e reklamave