Lajme

50 gradë celsius, ky është vendi ku bëhet plazh?

Ndëkohë që Europa dhe pjesët e tjera të globit janë duke vuajtur prej të temperaturave të ulta, në Australi banorët janë duke u përvëluar nga i nxehti.

Mediat australiane raportojnë se një valë e pazakontë e të nxehtit e ka përfshirë Australinë dhe shumica e banorëve kohën e kalojnë në plazh.

Ndërsa metereologët paralajmërojnë se temperaturat do të rriten akoma më shumë. Në disa zona të caktuara temperaturat kanë arritur deri në 50 gradë celsius.

Të tilla temperatura kanë vënë në rrezik jetën e shumë kafshëve, që rrinë në kopshtet zoologjike të vendit.

Kurse mbi një milion peshq kanë ngordhur përgjatë brigjeve të lumenjve, për shkak të temperaturave të larta.

Artikuj të ndërlidhur

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Close
Close

Bllokuesi i reklamave është aktiv!

Ju lutem konsideroni të na ndihmoni duke çaktivizuar bllokuesin e reklamave