Sport

Manchester United po përpiqet që ta bëjë David De Gea-n lojtarin më të paguar në historinë e Premier League.

Ata janë përpjekur që “ta lidhin” portierin e “La Roja” edhe për një vit e gjysmë (sipas klauzolës në kontratë), por ende nuk kanë rinovuar dot me të. Tashmë, sipas “The Times”, ata po përdorin strategjinë e “karrotës”, duke e joshur portierin financiarisht.

Oferta e bërë për të është më e madhja ndonjëherë në futbollin anglez. Shifra prej 90 milionë eurosh është më e madhe se ajo që merr Mesut Ozil, Paul Pogba dhe Alexis Sanchez. Nëse pranon marrëveshjen e propozuar nga “Djajtë e Kuq”, De Gea do të përfitonte më shumë se 23 milionë stërlina në vit. E thënë ndryshe, do të fuste në xhep rreth 365 mijë stërlina në javë.

Manchester United e di se, tarifa e transferimit dhe e pagës së një portieri tjetër të denjë për “Old Trafford” do të ishte më e madhe, ndaj po këmbëngul fort për spanjollin. “The Times” thotë se ekziston një ndjenjë te Manchester United se vetëm kërkesa joreale e agjentëve të tij do ta pengonte De Gea-n që ta zgjasë eksperiencën 8-vjeçare në këtë klub.

Trajneri Ole Gunnar Solskjaer këmbënguli që portieri i tij tashmë e ka merituar statusin e njërit prej më të mëdhenjve te Manchester United: “Ai është portieri më i mirë në botë. Ne kemi pasur disa portierë të mëdhenj, por De Gea po sfidon Edwin dhe Peter për vendin nr.1 historikisht”.

Artikuj të ndërlidhur

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Close
Close

Bllokuesi i reklamave është aktiv!

Ju lutem konsideroni të na ndihmoni duke çaktivizuar bllokuesin e reklamave