Lajme

Kosova vendos marrëdhënie diplomatike me Kolumbinë

Siç ka njoftuar ministria e Punëve të Jashtme, Kosova do të vendosë marrëdhënie diplomatike me Kolumbinë duke i shkëmbyer ambasadorët.

Ministri i Jashtëm kolumbian, Carlos Holmes Trujillo García sipas njoftimit i kishte dërguar një letër homologut të tij Pacolli nëpërmjet së cilës njoftonte mbi Dekretin për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike, çka mundëson komunikimin e përhershëm të nivelit më të lartë në mes dy vendeve me shkëmbimin edhe të Ambasadorëve, përcjell zeri.info. Kjo pasoi një takim që e kishin dy kryediplomatët.

“Nëpërmjet hapjes së Ambasadës rezidente në Bogota, Republika e Kosovës synon mbulimin dhe përfaqësimin jo-rezident diplomatik edhe në shtete të tjera në atë kontinent”, shkruhet mes të tjerash në njoftim.

 

Artikuj të ndërlidhur

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Close
Close

Bllokuesi i reklamave është aktiv!

Ju lutem konsideroni të na ndihmoni duke çaktivizuar bllokuesin e reklamave